Bobríci

Bobríci sú voľný programový modul zameraný na rozvoj rôznych oblastí od šikovnosti, cez zručnosti, fyzickú zdatnosť až po charakter a odvahu. Jaroslav Foglár je ich autorom, a sú už  tradičným prvkom v skautskom svete.

• Bobrík obratnosti – žltý
  • Bobrík mierenia – svetlozelený
  • Bobrík záchrany – čierny
  • Bobrík plávania – červený
  • Bobrík dobrých skutkov – tmavomodrý
  • Bobrík odvahy – tmavohnedý
  • Bobrík kvetov – tmavozelený
  • Bobrík mlčania – oranžový
  • Bobrík samoty – ružový
  • Bobrík zručnosti – fialový
  • Bobrík sily – svetlomodrý
  • Bobrík hladu – svetlohnedý
  • Bobrík šľachetnosti – biely

Podmienky splnenia

Tvojou úlohou je získať všetkých 13 bobríkov. Po ulovení každého bobríka si môžeš vyšiť jedno políčko na nášivke príslušnou farbou. Nie je dôležité, ktorého bobríka začneš loviť ako prvého a môžeš dokonca loviť aj viac bobríkov súčasne. Napríklad pri lovení bobríka samoty môžeš kľudne uloviť aj bobríka šikovnosti tým, že behom desiatich hodín samoty vyrobíš nejaký užitočný predmet. Takto ti ich lov ubehnú rýchlejšie. Nemôžeš pri ňom avšak loviť bobríka mlčania. Bol by to ľahko ulovený bobrík, nehovoriť s nikým, keď si sám!

Každý tvoj bobrík nech je ulovený naozaj poctivo! Ak si prišívaš uloveného bobríka s neistotou, znamená to, že si bobríka získal nesprávne, nepoctivo. Len dokonale ulovený bobríci ťa môžu tešiť.

Bobríkov si prišívaj na pravý rukáv skautskej košele nad gombík, pod skautské odborky a to do mriežky určenej na lov bobríkov. Za splneného bobríka si môžeš vyšiť nitkou jedno okienko nášivky farbou, ktorú bobrík predstavuje. V mriežke vyšívaj bobríkov zľava doprava podľa ich čísel, nie podľa poradia, v ktorom ich získavaš.

Bobrík obratnosti – žltý

Splň nasledujúce limity z tabuľky príslušné k tvojmu veku.

Výkony Dievčatá
Trieda piata šiesta siedma ôsma deviata+
Beh na 50 m 9,2 s 8,8 s 8,6 s
Beh na 60 m 9,5 s 9,2 s 9 s
Beh na 100 m 19,8 s 19 s 17,8 s 17,4 s 17 s
Skok do výšky 100 cm 105 cm 110 cm 115 cm 118 cm
Skok do diaľky 280 cm 300 cm 320 cm 330 cm 340 cm
Výkony Chlapci
Trieda piata šiesta siedma ôsma deviata+
Beh na 50 m 8,5 s 8,2 s 8 s
Beh na 60 m 9 s 8,8 s 8,6 s
Beh na 100 m 18,6 s 17,8 s 17 s 16,6 s 16,2 s
Skok do výšky 115 cm 120 cm 125 cm 130 cm 133 cm
Skok do diaľky 300 cm 320 cm 340 cm 360 cm 380 cm

Bobrík mierenia – svetlozelený

Traf zo vzdialenosti 4,5 metra do štvorca o veľkosti 1×1 metra minimálne 80 zo 100 striel. Rátajú sa len strely, ktoré dopadnú do štvorca. Nemusia však vo vyznačenom štvorci aj ostať ležať. Dokotúľané strely sa však nepočítajú.

• Zaobstarám si malú lekárničku prvej pomoci a naučím sa ju používať.
  • Dokážem podať umelé dýchanie.
  • Viem ošetrovať menšie rany.
  • Viem, ako sa zachovať, keď niekto omdlie.
  • Viem, čo robiť pri nevoľnostiach a bolestiach žalúdku.
  • Viem, čo vykonať pri uštipnutí hadom.
  • Viem, ako pomôcť pri tepelnom prehriatí a úpale. Poznám rozdiel medzi úpalom a prehriatím.
  • Poznám telefónne čísla hasičov, záchrannej služby a polície.
  • Viem, kde je v okolí najbližší telefón a požiarny hlásič.
  • Poznám adresu najbližšieho zdravotného strediska a jeho telefón, taktiež aj ordinačné hodiny.

Bobrík plávania – červený

Zaplávaj bez oddychu 60 metrov ktorýmkoľvek štýlom.

Bobrík dobrých skutkov – tmavomodrý

Vykonaj aspoň 100 dobrých skutkov. Rátajú sa aj dobré skutky pri plnení výzvy Uzol priateľstva a Modrý život.

Bobrík dobrých skutkov – tmavomodrý

Bobrík odvahy – tmavohnedý

Úspešne splň náročnú skúšku odvahy, ktorú ti určí radca alebo vodca na osamelom mieste v lese. Bobrík môže byť udelený vodcom aj po preukázaní mimoriadnej odvahy.

Bobrík kvetov – tmavozelený

Poznaj po mene aspoň 50 druhov kvetov, kríkov a stromov – dohromady. Vždy sa správaj úctivo a šetrne k prírode a s času na čas si znova preskúšaj svoje vedomosti.

Bobrík mlčania – oranžový

Neprehovor celých 24 hodín. Bobríka mlčania môžeš loviť na tábore, ale aj doma. Nesmieš sa však strániť kontaktu s ľuďmi. Tohto bobríka môžeš získať aj splnením výzvy Tri orlie perá.

Bobrík zručnosti – fialový

Vyrež z dreva 13 koliesok o priemere 0,5 cm a vyrob z nich gombíky s dierkou. Gombíky namaľuj farbami 13 bobríkov. Okrem toho  vyrob ešte jeden užitočný predmet.

Bobrík sily – svetlomodrý

Sprav na hrazde zhyb pomalým vytiahnutím sa a bez dotyku so zemou. Chlapci spravia 5 a dievčatá 3 zhyby za sebou.

Bobrík hladu – svetlohnedý

Nejedz celých 24 hodín. Piť môžeš iba vodu. Tohto bobríka môžeš získať aj splnením výzvy Tri orlie perá.

Bobrík šľachetnosti – biely

Celých 30 dní za sebou sa príkladne správaj. Buď milý, ochotný a priateľský. Nenadávaj, ani nešomri a neklam. Ak si zlyhal v niektorom bode, musíš začať lov odznova. Je to najcennejší bobrík, lebo hovorí veľa o tvojom charaktere.