KPZ

KPZ (KáPeZetka)

Určite všetci správni skauti a skautky majú svoju malú krabičku poslednej záchrany tzv. kápezetku. KPZ je výborná vec pokiaľ sa stratíte, prípadne ste v núdzi. Obsahuje to najzákladnejšie na to aby ste prežili, prípadne sa v bezpečí dostali domov. Krabičku poslednej záchrany vymyslel už pred mnohými rokmi Jaroslav Foglar – Jestřáb. Od tej doby je používaná a uznávaná u všetkých skautov…

Obsah KPZ:

• ceruzka (1 malá)
  • papier (2x A4)
  • krieda (1 celá)
  • gombíky (3ks)
  • zatváracie špendlíky  (2ks)
  • pripinačky (6ks) alebo klince väčšie (2ks)
  • povraz – šnúra (2-3m)
  • drôt tenký (2m)
  • gumičky (3ks)
  • šitíčko – nožničky, ihly, nite, navliekač, špendlíky, gombíky
  • čajová sviečka (2ks)
  • tuhý lieh (2ks)
  • brezová kôra
  • krabička zápaliek – zápalky namočené vo vosku (1krabička)
  • náplasť – leukoplast (3ks)
  • obväz (8cm x 4m)
  • žiletka – pozor ostrá!! Nebezpečie úrazu. – menší nožík
  • lístok s adresou, telefónne a tiesňové čísla (ICE kontakty)
  • peniaze – mince v hodnote 2€

Krabička poslednej záchranby mala byť kovová v malej až v strednej veľkosti – vodotesná (docielime to tak že ju na spojoch oblepíme elektrikárskou izolačnou páskou.) Tým zaručíme to, že nám veci v krabičke nezvlhnú. Ideálne je aby všetky veci, ktoré sú v krabičke, boli zvlášť zabalené v zatvárateľných obaloch.

Krabičku nosíme stále pri sebe, prípadne v ruksaku. Do vnútra krabičky ešte doplníme lístok so svojím menom a adresou.

Pokiaľ na výprave alebo v núdzi nejakú vec z krabičky použijeme po príchode domov to tam ihneď doplníme.