Jaskyniarstvo

Dnes nás navštívil hosť Peter Peško jaskyniar (Speleológ). Skautky a skauti s napätím počúvali víklad a sledovali prezentáciu, v ktorej sme sa dozvedeli zaujimavé informácie o jaskyniach na Slovensku. S otvorenými ústami sme pozerali obrázky, a mohli sme si prehmatať, prezrieť jaskynné kamene.

Dozvedeli sme sa zaujímavosti o jaskyniach, ktorá jaskyňa je najdlhšia na Slovensku, v akej najväčšej jaskyni bol.

Speleológia latinské slovo, ktoré sa skladá:

• Speleo – jaskyňa
  • Logos – veda

– takže speleológia je veda ktorá sa zaoberá skúmaním a výskytom jaskýň. Teda cieľom je nájsť jaskyňu, zdokumentovať výskumy (archológia, geleológia, …) a zakresliť ju do mapy.

Vysvetlil nám, taktiež čo je to SSS (Slovenská speleologická spoločnosť).
– Na Slovensku máme 7 200 jaskýň z toho máme najdlhšia 41 463 m a najhlbšia 499 m  – Demänovská jaskyňa 41463.
– Najbližšia jaskyňa je v Nitre pod kopcom.

Veľmi pekne ďakujeme za prezentáciu, veľmi pekné informácie o speleológií, fotografie ale aj hmatateľné predmety – jaskynné kamene (horniny a minerály).