23. mája 2018

Uzly

Uzle

 Škótska spojka

Škótska spojka má svoj pôvod v námorníctve. Používa sa napríklad na pripevňovanie lán na plachtu. Škótska spojka sa používa na zväzovanie dvoch motúzov rôznej hrúbky.

 

skracovačka

Skracovačka sa používa na skrátenie lana bez toho, aby sa z neho kus odrezal. Skracovačku môžete použiť aj vtedy, ak chcete narýchlo opraviť poškodený kus lana, ktoré sa stále používa a ak na poriadnu opravu nemáte dosť času.

 

očko

Očko je úplne najjednoduchší uzol, aký existuje. Môžete ho použiť vtedy, ak chcete urobiť uzol na konci lana. Nevýhodou tohto uzla je jeho pevnosť. Ak naň pôsobí sila, dá sa iba veľmi ťažko rozuzľovať, alebo sa nedá rozuzľovať vôbec.

 

Osmičkový uzol

Využitie spojenie dvoch lán, slučiek a popruhov spojenie dvoch lán pri zlaňovaní Výhody: je jednoduchý a ľahko sa zapamätá je kompaktný najmenej znižuje pevnosť lana ľahšie sa rozväzuje po zaťažení ako vodcovský uzol Nevýhody: Treba zaistiť volný koniec uzla, ľahšie sa rozvaže ako iné uzly

 

Vodcovský uzol

Výhody je jednoduchý a ľahko sa zapamätá je malý a kompaktný pri sťahovaní lana po zlanovaní sa zasekne zriedka Nevýhody ťažko sa rozväzuje po zaťažení Tento uzol je lepšie nahradiť osmičkovým uzlom.

 

Ambulančný uzol

Ambulančný uzol sa používa na zviazanie koncov dvoch lán, ktoré sú rovnako hrubé. Ak na tento uzol pôsobí veľká sila, dá sa iba ťažko rozuzľovať a okrem toho je aj nespoľahlivý. Namiesto neho môžete radšej použiť škótsku spojku. Ak na uzol pôsobila veľká sila, môžete sa ho pokúsiť uvoľniť zlomením….

 

 

Zlodejský uzol

Tento uzol môžete použiť vtedy, ak chcete skontrolovať, či niekto otvorí balíček uviazaný zlodejským uzlom. Pretože sa uzol na prvý pohľad tak veľmi podobá na ambulančný uzol, môže byť ničomník, ktorý balíček znovu pekne zaviazal ambulančným uzlom, rýchlo odhalený.

Zlodejská spojka je veľmi podobná ambulančnej spojke až na malý detail, že voľné konce sú oba na opačných stranách.

    

Dvojitá rybárska spojka

– Je jednou z najpevnejších spojok. Najčastejšie ho využívajú rybári ako vyplýva z jeho názvu no uchytila sa aj u horolezcov, ktorý s ňou zvyknú spájať tenšie povrazy. Niektorý horolezci páskou prilepujú konce aby sa nezachytávali o skaly a tak nenarúšali stabilitu tejto spojky.

Rybárske pútko

– Je pevným okom najčastejšie ho používajú rybári no ako oko si nájde uplatnenie aj v iných smeroch. Nie je veľmi obľúbený pretože sa veľmi ťažko rozväzuje, je objemné a v ojedinelých prípadoch sa vyšmykne (záleží od použitého povrazu).

História: Pútko je známe od roku 1870.

Dračia slučka

– Ďalším pevným okom je dračia slučka. Je to veľmi starý uzol a stále sa používa hlavne v námorníctve. Jej výhodami sú: nekĺže sa, dá sa ľahko a rýchlo rozviazať aj na napnutom ľane.

POZOR: NA TUHOM POVRAZE SA UVOĽŇUJE
ĽAVÁ DRAČIA SLUČKA JE NESPOĽAHLIVÁ A NEMALA BY SA POUŽÍVAŤ 

Uzol priateľstva (Carrigova pracka)

– Je jednoduchým no veľmi pevným spojovacím uzlom, v podstate ho tvoria dva prekrížené závity.
Jeho menej známe meno Carrigova pracka naznačuje, že sa dá použiť aj na opaskoch.
V minulosti bol najrozšírenejším uzlom na plachetniciach, ale v súčastnosti je nahradzovaný, pretože mokrý sa veľmi zle rozväzuje.
Stále sa používa na spojenie silných vlečných a priťahovacích lán, na opaskoch a vojenských uniformách.
Ak sa zatiahne vytvorí sa uzol úplne iného tvaru.

Uzol dobrého skutku

– Dôvod viazania tohoto uzlu je čisto estetický. Ľudové múdrosti spomínajú uzol dobrého skutku hlavne v spojení s mužmi, ktorý si ho na začiatku dňa uväzovali na šatku. Takto si spojili jej dva konce a rozviazať si ich mohli až vtedy keď vykonali dobrý skutok.
Tak pamätajte na denný príkaz: “DENNE ASPOŇ JEDEN DOBRÝ SKUTOK!

 

 

šibeničný uzol

jedine co vam chcem o tomto uzly povedat ze ked potiahnete moc za tu snurku rozviaze sa niekedy vyhoda a niekedy nevyhoda ale urcite som ho sem nedal preto aby ste sa vsetci obesili

 

http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html?Text=ZU-Ocko.html#SpojkaPrevin

Scroll Up