Bí-Pí

1857 – 1941

• Celým menom:Lord Robert Stephenson Smyth Baden-Powel
  • Narodil sa v Londýne v Anglicku 22.februára 1857
  • Otec reverend Baden Powell profesor v Oxforde.
  • matka dcéra admirála W. H. Smytha
  • Otec mu zomrel v troch rokoch, a matka sa začala starať sama o ďalších 7detí.
  • Bí pí mal rád prírodu, zo svojou rodinou chodieval do prírody na turistiku i na stanovačku.
  • Preslávil sa ako futbalista – brankár.  Bol tiež výborným hudobníkom, výtvarníkom. Mal veľmi dobré dramatické  schopnosti, a vďaka nim. dokázal rozosmiať celú školu.
  • Po absolvovaní armádnych skúšok ako 19 ročný vytupuje do armády do funkcie podporučík do Indie
  • 26 ročný sa stáva armádnym kapitánom
  • 1887 v Afrike sa zúčastňuje ťaženia proti Zuluom, neskôr proti kmeňom Ašanti a bojovníkom Matabele.
  • mal veľmi dobré skautské schopnosti vďaka nim dostáva prezývku Impeesa – „Vlk ktorý nikdy nespí“

V roku 1899 sa stal plukovníkom a od októbra bránil vo vojne strategicky dôležité mesto v srdci Južnej Afriky – Mafeking  – až 217 dní, dokiaľ sa k nemu v máji 1900 neprebojovali posily. Veľká Británia počas týchto dlhých mesiacov zadržiavala dych. Keď konečne prišla novina: „Mafeking bol oslobodený,“ išla sa pominúť od radosti. Bí-Pí, ktorého povýšili na generálmajora, sa zrazu stal v očiach krajanov – najmä chlapcov a mužov – hrdinom. Zrodenie skautingu Bí-Pí-ho osobná sláva prispela k popularite jeho knihy pre vojakov – Rady v stopovaní (Aids to Scouting). V chlapčenských školách sa používala ako učebnica. Toto bola pre neho veľká výzva. Uvedomil si svoju šancu pomôcť chlapcom svojej vlasti, aby z nich vyrástli silní muži. Ak môže kniha o skautingu pre mužov osloviť a inšpirovať chlapcov, o koľko viac by dokázala kniha napísaná priamo pre chlapcov! Dal sa do práce a zúžitkoval svoje skúsenosti z Indie, Afriky a mnohých iných častí sveta. Zhromaždil špeciálnu knižnicu a čítal o výcviku chlapcov vo všetkých epochách – od sparťanských chlapcov, dávnych Britov a amerických Indiánov až po súčasnosť. Pomaly a pozorne rozvíjal Bí-Pí myšlienky skautingu. Chcel mať istotu, že to bude fungovať, a tak v lete roku 1907 zobral skupinu dvadsiatich chlapcov na ostrov Brownsea do prístavu Poole na prvý skautský tábor na svete. Bol to veľký úspech.

• Napísal knihu Skauting pre chlapcov ktorú sám ilustroval, vďaka tejto knihe vznikajú prvé stretnutia družiny a oddiely nielen v Anglicku.
  • Vystúpil z armády, vstupuje do sveta skautingu – služba svetu prostredníctvom skautingu
  • 1912 cesta omolo sveta – stretnutie sa zo skautmi z rôznych krajín
  • 1920 Londýn – Jamboree – prvé stretnutie skautov z celého sveta
  • Bí pí stáva sa náčelníkom  skautingu
  • Juraj V udelil Bí pimu titul baróna a meno Lord Baden-Powell z Gilwellu
  • Ked mal 80 rokov,  odišiel do Afriky aj o svojou ženou lady Baden-Powellovou, ktorá mu vždy oduševnene pomáhala v jeho snahách a sama sa stala celosvetovou skautskou náčelníčkou (Bí-Pí založil neskôr aj skauting pre dievčatá).
  • V Keni aj zomiera ako 84 ročný v roku 1941 8.januára na náhrobnom kameni ma nadpis „Odišiel som domov.“

Bí Pí-ho odkaz (zverejnený po jeho smrti) Drahí skauti: … pamätajte, toto sú naozaj moje posledné slová určené vám, tak sa nad nimi zamyslite. Prežil som veľmi šťastný život a chcel by som, aby ste všetci ten svoj prežili rovnako šťastne. Verím, že Boh nás na tento svet poslal, aby sme boli šťastní a vychutnali si život. Šťastie nenájdeme v bohatstve, v úspešnej kariére či v pôžitkárstve. Prvý krok smerom k šťastiu urobíte, keď si už ako chlapci budete pestovať zdravie a silu, aby ste v dospelosti boli užitoční a mohli sa zo života tešiť.V prírode vidíte, že Boh stvoril svet krásny a úžasný, aby ste sa z neho mohli tešiť. Buďte spokojní s tým, čo máte, a využite to. Pozerajte sa na veci z lepšej stránky, a nie z tej horšej. Človek je však skutočne šťastný, až keď rozdáva šťastie aj iným. Pokúste sa zanechať svet o niečo lepší, než ste ho našli a keď príde váš čas, môžete umrieť šťastní a s vedomím, že svoj život ste nepremrhali, ale využili. „Byť pripravený“ je spôsob, ako žiť a umrieť šťastný – vždy sa držte svojho skautského sľubu, aj keď ste už z chlapca vyrástli a nech vám v tom Boh pomáha. Váš priateľ Baden-Powell z Gilwellu

Skauting má dnes viac ako 14 miliónov členov po celom svete