19. júna 2018

KPZ

KPZ (KáPeZetka)

Určite všetci správni skauti a skautky majú svoju malú krabičku poslednej záchrany tzv. kápezetku. KPZ je výborná vec pokiaľ sa stratíte, prípadne ste v núdzi. Obsahuje to najzákladnejšie na to aby ste prežili, prípadne sa v bezpečí dostali domov. Krabičku poslednej záchrany vymyslel už pred mnohými rokmi Jaroslav Foglar – Jestřáb. Od tej doby je používaná a uznávaná u všetkých skautov…

Obsah KPZ:

– ceruzka (1 malá)
– papier (2x A4)
– krieda (1 celá)
– gombíky (3ks)
– zatváracie špendlíky  (2ks)
– priinačky (6ks)
– klinčeky (4ks)
– povraz – šnúra (3m)
– drôt (2m)
– gumičky (3ks)
– šitíčko – nožničky, ihly, nite, navliekač, špendlíky, gombíky
– čajová sviečka (1ks)
– tuhý lieh (2ks)
– krabička zápaliek (1ks)
– chemické svetlo (malé rybárské) –
– náplasť – leukoplast (3ks)
– obväz (8cm x 4m)
– žiletka – pozor ostrá!! Nebezpečie úrazu.
– lístok s adresou, telefónne a tiesňové čísla (ICE kontakty)

Toto všetko by sa malo zmestiť do malej, najlepšie kovovej krabičky. Do vnútra krabičky ešte doplníme lístok so svojím menom a adresou. Z vlastnej skúsenosti môžem ešte odporučiť aby táto krabička bola aj vodotesná. To sa dá docieliť tak že ju na spojoch oblepíme elektrikárskou izolačnou páskou. Tým zaručíme to, že nám veci v krabičke nezvlhnú.
Krabičku by sme mali nosiť stále pri sebe, prípadne v ruksaku. Pre peniaze a zápalky samozrejme nejdeme pri každej príležitosti do kpz-ky, ale iba vtedy ak to naozaj potrebujeme. Pokiaľ na výprave alebo v núdzi nejakú vec z krabičky použijeme po príchode domov to tam ihneď doplníme.